27 Temmuz 2010 Salı

İsminize kurban olam..

Artık FM'de "Bakırcıoğlu" ibaresi bulunmuyor.

Yurt dışında doğup, büyüyen ve bulunduğu ülkede futbol yaşantısı sürdüren Türk asıllı futbolcular nedense hep ilgimi çekmiştir. Bunun muhtemel sebebi kuşkusuz iflah olmaz bir CM/FM bağımlısı olmamdır. Menajerlik oyunlarını takip edenler zaten genel olarak hastasıdır bu adamların. Ekonomik durumu iyi olmayan bir Türk takımı seçildiği anda, ilk yapılan kuşkusuz yurt dışındaki Türk futbolcuların peşine scout'ları yollamaktır. Bu futbolcular arasında bazıları ise sadece isimleriyle sizi kendilerine hayran bırakırlar.

Jem Paul Karacan vs. Steven Gerrard

İsminin yarısı Türkçe, yarısı yabancı dilde olan futbolcuların karşı konulamaz bir cazibesi vardır. Hangimiz bugüne kadar Kennedy Bakırcıoğlu'nu balance'ı 7 olduğu için almamazlık yaptık ki? Ya da hangimiz Jem Paul Karacan'ın finishing'i 6 diye onu kadromuzda düşünmedik ki? Biz bu adamların sadece isimlerine aşık olduk. Kadromuzda yabancı kontenjanına takılmayan, maliyeti makul ve yabancı dil bilen bir Türk'ün sadece yer alması bile takımımıza her zaman apayrı bir tat katmıştır.

M. Scholl nüfus cüzdanında kültür şoku yaşayan en ünlü futbolcu.

Bu futbolculardan arasında dünya çapında en ünlü olmayı başarabilen Mehmet Scholl olmuştur. Önümüzdeki sezon La Liga'da Racing Santander forması giyecek olan Kennedy Bakırcıoğlu'nun da hiçbir zaman tam olarak kapasitesini yansıtamadığı konuşulur. Colin Kazım Richards'dan sonra önümüzdeki sezon bu doğuştan karizmatik topçulardan biri daha ligimizde olacak: Billy Mehmet.

"Billy Big" artık Ankara'da...

Tam adı Billy Osman Mehmet olan bu arkadaşımızı elbette FM fanları yakından tanıyor. Londra'da doğup genç yaşta West Ham United'ın altyapısına seçilen "Billy Memo" daha sonradan İskoçya Ligi'nde Dunfermline United ile St. Mirren formalarını başarıyla terletti ve bu sezon ülkemizde Gençlerbirliği formasıyla karşımıza çıkacak. Kendisi inşallah ligimize çabuk adapte olup Ankara'da başarılı sezonlar geçirir. Bu tip futbolcuların başarılı olması her zaman hoşuma gitmiştir. Mesela Muzzy İzzet'in milli takımda oynadığı dönemi düşününce hala içimde bir mutluluk olur. Tabi isim konusunda böyle takıntılı bir adam olunca, zamanında en çok Leon Osman'ın Türk olabilme ihtimalini sevmiştim :)

Bu adamın Türk olmadığını öğrendiğim gün gözlerim dolmuştu.

1 yorum:

  1. Leon Osman Kıbrıs Türk'ü.Kazım Kazım gibi...FM 2011'de de uyruklarında Türk Bayrağı var artık.

    YanıtlaSil